FB
Instagram
Youtube
TikTok
AED

Dlaczego tak ważna jest profesjonalna higienizacja zębów?

Codzienne, nawet bardzo dokładne szczotkowanie zębów, połączone z oczyszczaniem przestrzeni między zębami i stosowaniem płynów do płukania jamy ustnej, nie wystarczy niestety do tego, by zachować pełnię zdrowia i estetykę uśmiechu. Regularnie należy się zgłaszać do gabinetu stomatologicznego w celu wykonania profesjonalnej higienizacji.

Codzienna higiena jamy ustnej jest kluczowym elementem profilaktyki chorób jamy ustnej. Niestety, nawet jeśli dbamy o nią zgodnie ze wszystkimi zasadami – szczotkujemy zęby po każdym posiłku, używając pasty z fluorem, nitkujemy przestrzenie między zębami, stosujemy skrobaczkę do języka i płyny do płukania ust – to w warunkach domowych nie jesteśmy w stanie w pełni zabezpieczyć się przed odkładaniem na zębach osadów, płytki i kamienia. A to właśnie ich obecność wywołuje demineralizację szkliwa, powoduje namnażanie szkodliwych bakterii, wywołuje stany zapalne dziąseł i zwiększa ryzyko występowania próchnicy. Dlatego tak ważne jest, by regularnie poddawać się profesjonalnej higienizacji jamy ustnej w gabinecie stomatologicznym.

Higienizacja jamy ustnej – co się na nią składa?

W skład profesjonalnej higienizacji jamy ustnej wchodzą trzy podstawowe zabiegi:

  • skaling – jest to zabieg, który polega na usunięciu kamienia nazębnego z koron zębów i/lub spod powierzchni dziąseł; może być wykonany metodą mechaniczną, ultradźwiękową
  • piaskowanie zębów – w jego trakcie przy pomocy rozpylanego w jamie ustnej piasku dentystycznego usuwa się z powierzchni zębów pozostałe osady oraz niewielkie przebarwienia, później piasek jest odsysany z wykorzystaniem ssaka,
  • polishing – czyli polerowanie zębów to idealne zakończenie zabiegów pielęgnacyjnych związanych z usuwaniem kamienia nazębnego oraz osadu. Efektem zabiegu są lśniące, pełne naturalnego blasku zęby. Ponadto wykonanie polerowania po pozostałych zabiegach higienizacyjnych znacznie ogranicza ponowne osadzanie się kamienia nazębnego.
  • fluoryzacja – czyli pokrycie koron zębów specjalnym lakierem lub żelem zawierającym w swoim składzie fluor, chroniący zęby przed rozwojem próchnicy.

Higienizacja jamy ustnej – jak często?

Profesjonalną higienizację jamy ustnej – zarówno u dzieci, jak i dorosłych – wykonujemy w naszym Centrum medycznym przez dyplomowaną higienistkę oraz lekarzy stomatologów. Aby zadbać o zdrowe i piękne zęby, na zabiegi higienizacyjne warto zgłaszać się mniej więcej co pół roku.

Nieco częściej – nawet cztery razy do roku – wykonuje się je u pacjentów w trakcie leczenia ortodontycznego. Obecność aparatu dość mocno utrudnia codzienną higienę niektórych powierzchni zębów, co zwiększa ryzyko odkładania się osadów nazębnych. Częściej zabiegi higienizacyjne zalecane są także osobom palącym papierosy oraz pijącym dużo kawy i herbaty.

Jeśli mimo regularnego usuwania osadów nazębnych nie podoba nam się odcień bieli naszych zębów, warto skonsultować z higienistką bądź lekarzem stomatologiem zabieg wybielania zębów.

Specjaliści w konsultacji z pacjentem wybierają dla niego najlepsza metodę. Można zastosować wybielanie w gabinecie stomatologicznym z wykorzystaniem odpowiednich środków chemicznych. Można również zastosować nakładkowe wybielanie – metoda wykonywana w domu.

 

Autorka:
Joanna Kraucka
Higienistka Stomatologiczna

Zobacz także

Dziecko w sytuacji okołorozwodowej

Dziecko w sytuacji okołorozwodowej

Nie oszukujmy się, że gdy atmosfera w domu staje się napięta, a rodzice są w konflikcie, dzieci tego nie zauważą.

Czytaj więcej
Dzieci rozumieją więcej niż nam się wydaje

Dzieci rozumieją więcej niż nam się wydaje

O ile umiejętność rozumienia jest wrodzona, rozpoznawanie i zarządzanie emocjami już nie. Czasem ich siła jest tak duża, że przekracza możliwości dziecięcego mózgu.

Czytaj więcej

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty medycznej

Konsultacje ze zniżką -50%

We wrześniu zapraszamy na konsultacje do lekarzy medycyny estetycznej i przeciwstarzeniowej ze zniżką -50%!

POZNAJ OFERTĘ

Program Profilaktyka 40 plus

BEZPŁATNE badania dla osób powyżej 40 roku życia.

POZNAJ SZCZEGÓŁY