Wykonujemy badania planowe – niezbędne do dalszej diagnostyki, kontroli stanu zdrowia oraz zlecone przez lekarza jako pilne.
Badania można wykonać w ramach NFZ (bezpłatnie) jeśli są zlecone przez lekarza POZ celem diagnostyki lub komercyjnie – na życzenie pacjenta, bez skierowania (badania płatne, komercyjne).
Pobrania w ramach NFZ odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-12:30 w gabinecie A6.
Pobrania komercyjne odbywają się w godzinach wg aktualnego grafiku.
Wykonujemy badania u dzieci i dorosłych.
Wymazy i posiewy wykonywane są przez pielęgniarki lub podczas wizyty przez lekarzy specjalistów.
W przypadku, kiedy wykonanie badania okaże się niemożliwe z przyczyn niezależnych od pacjenta – badanie zostanie powtórzone bez dodatkowej opłaty w ciągu 1 miesiąca.
W przypadku, kiedy po uiszczeniu opłaty wystąpią okoliczności uniemożliwiające wykonanie badania (z przyczyn leżących po stronie pacjenta), pacjent ma prawo do złożenia reklamacji w ciągu 7 dni.
W tym celu należy przesłać maila na adres: biuro@grapamedica.pl
Prośba pacjenta jest rozpatrywana w ciągu 14 dni.
Reklamacja wniesiona po tym terminie nie będzie podlegała rozpatrzeniu.
W Grapa Medica wykonujemy m. in. badania:
Na pobrania krwi obowiązują zapisy.
Na badanie należy zgłosić się 5 minut przed planowaną godziną pobrania wraz z dokumentem tożsamości. Po pobraniu materiału w laboratorium pacjent otrzymuje kod kreskowy, który służy identyfikacji pacjenta oraz jest podstawą do odbioru wyników online.
Test obciążenia glukozą polega na dwu lub trzykrotnym pobraniu krwi i oznaczeniu w próbkach poziomu glukozy.
Pierwsze pobranie wykonywane jest na czczo, następnie Pacjent dostaje do wypicia wodny roztwór glukozy. Po 1 i/lub 2 godzinach, w zależności od zlecenia, pobierane są kolejne próbki krwi.
Zaopatrz się w jednorazowy pojemnik, który możesz pobrać w rejestracji Grapa Medica lub kupić w aptece.
Przed pobraniem moczu zalecane jest:
Pobieranie porannej próbki moczu:
Uwaga! Należy pamiętać, że jeśli to tylko możliwe badanie powinno być wykonywane w porannej próbce moczu.
Mocz powinien trafić do analizy w ciągu godziny od pobrania. Jeśli nie możesz tego zrobić od razu, mocz należy przechowywać w lodówce, ale nie dłużej niż 24 godziny.
Mężczyźni i Kobiety
Mocz przeznaczony do badania mikrobiologicznego to mocz poranny, pobierany ze środkowego strumienia.
Tylko w uzasadnionych przypadkach dopuszczalne jest pobieranie moczu niezależnie od pory dnia.
Materiał należy pobierać przed włączeniem antybiotykoterapii.
Uwaga: mocz do badania ogólnego i na posiew należy dostarczać w dwóch oddzielnych pojemnikach: niejałowym i jałowym
Mocz na posiew należy pobierać przestrzegając poniższych zasad:
Uwaga: Zachować kierunek mycia i osuszania: od ujścia cewki w kierunku odbytu.
Są dwa rodzaje pojemników: jałowy pojemnik z nakrętką zabezpieczony folią lub pojemnik UROMEDIUM - pojemnik z podłożami do bezpośredniego posiewu moczu.
Pobranie moczu na posiew do jałowego pojemnika z nakrętką zabezpieczony folią:
Pobranie moczu na posiew do UROMEDIUM (pojemnik z podłożem mikrobiologicznym):
Zalecenia ogólne: Kiedy pobrać materiał?
Próbka kału powinna być pobierana jak najwcześniej od wystąpienia objawów biegunki, jeszcze przed rozpoczęciem leczenia przeciwdrobnoustrojowego lub po upływie 1-3 tygodni po zakończeniu stosowania leków, chyba że terapia antybiotykowa nie przynosi efektu i lekarz zalecił przeprowadzenie badania w trakcie leczenia – po stosowne informacje należy się zwrócić do lekarza prowadzącego lub do punktu pobrań.
Przed badaniem należy stosować dietę bezmięsną i nie zawierającą pokarmów barwiących stolec np. buraków, jagód. W okresie nawrotu biegunki pobrania należy dokonać natychmiast, nie czekając na uformowanie się stolca.
Pobieranie próbek kału do pojemnika:
Zalecenia ogólne: Kiedy pobrać materiał?
Próbka kału powinna być pobierana jak najwcześniej od wystąpienia objawów biegunki, jeszcze przed rozpoczęciem leczenia przeciwdrobnoustrojowego. W okresie nawrotu biegunki pobrania należy dokonać natychmiast, nie czekając na uformowanie się stolca. Bez względu na wielkość próbki należy pamiętać, aby do badania kał był pobierany z kilku miejsc, szczególnie zawierających materiał patologiczny: śluz, krew lub ropę.
Pobieranie próbek kału na posiew do pojemnika:
Próbka kału do badania parazytologicznego (badanie na obecność pasożytów przewodu pokarmowego) najlepiej pobrać przed rozpoczęciem leczenia, ponieważ wiele leków utrudnia rozpoznawanie inwazji przewodu pokarmowego (np. leki przeciwgorączkowe, antybiotyki). W przypadku ich stosowania próbki kału należy pobrać po tygodniu od zakończenia kuracji, a w przypadku antybiotyków - po upływie 2 tygodni.
Pobieranie próbek kału do pojemnika:
Wymaz z gardła lub jamy ustnej wymaga od pacjenta przygotowania. Zapewnia to otrzymanie wiarygodnego wyniku i włączenie odpowiedniego leczenia.
Zalecane jest wykonywanie wymazu z gardła lub jamy ustnej w godzinach porannych.
Na co najmniej 3 godziny przed zgłoszeniem się na wymaz należy:
Wymaz powinien być wykonany przed włączeniem antybiotyku – jego zażycie może zafałszować wynik badania w przypadku infekcji bakteryjnych. Wyjątkiem jest sytuacja, w której przyjęcie leku jest wyraźnie zalecone przez lekarza.
Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty medycznej
Zastanawiasz się jak przekazać dziecku trudną informację. Oferujemy profesjonalną pomoc, która obejmuje m.in. konsultacje rodzicielskie z psychologiem.