FB
Instagram
Youtube
TikTok
AED

Dieta DASH – wparcie serca i układu krążenia

Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego

Samorząd Województwa Mazowieckiego

Edukacja zdrowotna dotycząca profilaktyki chorób układu krążenia, w tym zawałów serca, udarów mózgu.

„Wiedzieć więcej. Zacznij od siebie, podnieś swoją wiedzę i działaj prewencyjnie – by zmniejszyć ryzyko zachorowania”.

Dieta DASH – wparcie serca i układu krążenia

Istnieje kilka modeli diet, którym przepisuje się szczególne prozdrowotny wpływ na zdrowie. Co roku U.S. News & World Report publikuje raport, w którym przedstawia ranking najzdrowszych diet na świecie. Od wielu lat w czołówce znajduję się m.in. dieta DASH (ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension), czyli model żywienia szczególnie polecany w profilaktyce i dietoterapii chorób układu krążenia.

Choroby układu krążenia stanowią główną przyczyną przedwczesnych zgonów w Polsce. Niestety rokrocznie obserwuje się niepokojący wzrost odsetka osób z nadciśnieniem tętniczym, zaburzeniami lipidowymi czy miażdżycą. Jedną z głównych przyczyn rozwoju tych chorób jest m.in. niezdrowy styl życia, w tym stosowanie niskoodżywczej diety oraz niewystarczająca ilość ruchu w ciągu dnia. Czynniki te są modyfikowalne, czyli zależne od każdego z nas. Dlatego warto każdego dnia dokonywać prozdrowotnych wyborów, dzięki którym zadbamy o swoje serce i układ krążenia.

Prawidłowo zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna to jedne z głównych elementów profilaktyki i wspomagania leczenia chorób zależnych od stylu życia.

Dieta DASH – profilaktyka i wsparcie leczenia

Dieta DASH jest polecana osobom zmagającym się z chorobami układu krążenia, głównie z nadciśnieniem tętniczym. Stosowanie tego modelu odżywiania przyniesie także realne korzyści w zakresie normalizacji masy ciała, zmniejszenia ryzyka rozwoju oraz wspomagania leczenia m.in. cukrzycy typu II.

Prozdrowotny efekt diety DASH wynika z:

  • obecności produktów o wysokiej wartości odżywczej, bogatych w m.in. błonnik pokarmowy i wielonienasycone kwasy tłuszczowe,
  • zawartości składników bioaktywnych o działaniu przeciwzapalnym,
  • ograniczenia ilości sodu oraz nasyconych kwasów tłuszczowych,
  • dużej zawartości potasu, magnezu i wapnia, które są szczególnie istotne w regulacji ciśnienia tętniczego krwi.

Główne założenia diety DASH

Dieta DASH opiera się na niskoprzetworzonych produktach o wysokiej wartości odżywczej, które są ubogie w sól, cukier i nasycone kwasy tłuszczowe.

Podstawą każdego głównego posiłku powinny być warzywa i owoce.  Produkty te są źródłem m.in. błonnika pokarmowego, witamin i składników bioaktywnych i mineralnych, które istotnie wpływają na regulacje ciśnienia tętniczego krwi.  Warto wybierać różnorodne warzywa i owoce i spożywać je głównie na surowo. W diecie DASH zaleca się spożywanie produktów zbożowych pełnoziarnistych jako główne źródło węglowodanów. W przypadku źródeł białka zwraca się uwagę na wybór różnorodnych produktów zarówno odzwierzęcych jak i roślinnych. Czerwone mięso i jego przetwory nie są rekomendowane, białko odzwierzęce ma być dostarczane z mięsa drobiowego, ryb (szczególnie tłustych), jaj, mleka o obniżonej zawartości tłuszczu oraz niedosładzanych produktów mlecznych fermentowanych.

Bardzo ważną rolę w diecie DASH pełnią nasiona roślin strączkowych, które są bardzo dobrym źródłem białka roślinnego, błonnika pokarmowego oraz wielu witamin i składników mineralnych. Zwraca się także uwagę na korzyści z obecności w diecie niesolonych orzechów oraz nasion. Uzupełnieniem każdego posiłku powinny być tłuszcze pochodzenia roślinnego takie jak np. oliwa z oliwek czy olej rzepakowy.

Dieta DASH kładzie duży nacisk na ograniczenie spożycia soli.

Rekomenduje się, aby dzienna podaż soli nie przekraczała 5 g w ciąg dnia, co odpowiada jednej płaskiej łyżeczki do herbaty. Ilość ta odnosi się do soli samodzielnie dodawanej podczas przygotowywania posiłków oraz tej zawartej w produktach spożywczych. Niestety spożycie soli przez Polaków przekracza ponad dwukrotnie zalecane normy. Wynika to gównie z wysokiego spożycia żywności wysokoprzetworzonej (słonych przekąsek, żywność typu fast food) oraz częstego dosalanie potraw.

Jak ograniczyć spożycie soli? Oto kilka wskazówek:

  1. Unikaj częstego i dużego dosalania potraw. Zamiast soli używaj świeżych i suszonych ziół przypraw i ich mieszanek. Możesz także podkreślać smak potraw dodając sok z cytryny, czosnek czy natkę pietruszki.
  2. Ogranicz spożycie produktów konserwowanych (mięsa w konserwie, sałatki w occie) i wędzonych (ryby). Wybieraj głównie świeże mięso i ryby, staraj się samodzielnie je przygotowywać np. piec i gotować.
  3. Jeśli korzystasz z warzyw w puszce (np. kukurydzy czy strączków to przed spożyciem przepłucz je pod bieżącą wodą w celu zmniejszenia ilości soli.
  4. Czytaj etykiety produktów, wybieraj te o możliwie najmniejszej zawartości soli.

Rekomendowana liczba porcji produktów w diecie DASH

ProduktyPrzykładyCzęstotliwość spożycia Przykład 1 porcji
Każdego dniaTygodniowo
Warzywa i owoceRóżnorodne, świeże i mrożone.4-5 porcji½ kubka startej marchewki lub ugotowanych warzyw
1 kubek warzyw liściastych
1 średnie jabłko
Pełnoziarniste produkty zbożowePieczywo razowe graham, ryż brązowy, gruboziarniste kasze, naturalne płatki zbożowe, makaron razowy, otręby.6-8 porcji1 kromka (35 g) pieczywa razowego
½ kubka ugotowanej gruboziarnistej kaszy/brązowego ryżu/makaronu razowego
Drób i rybyKurczak indyk, łosoś, śledź, pstrąg tęczowy, tuńczyk, makrela.2-3 porcje30 g mięsa/ryby po obróbce
Mleko i przetwory mleczneMleko do 3,2% tłuszczu, jogurt naturalny, kefir, maślanka.2-3 porcje1 kubek jogurtu naturalnego lub mleka
Oleje roślinneOliwa z oliwek, olej rzepakowy, lniany, z pestek dyni, z orzechów włoskich.1-2 porcje1 łyżeczka oleju roślinnego lub margaryny miękkiej
Nasiona roślin strączkowych, orzechySoja, soczewica, fasola, ciecierzyca, groch, niesolone orzechy np. włoskie, migdały, pestki dyni, nasiona słonecznika.3-4 porcje½ kubka suchych nasion roślin strączkowych
2 łyżki nasion
½ kubka orzechów
Sód1500 mg
SłodyczeDo 51 łyżka dżemu/powideł

Przykładowy dzienny jakościowy jadłospis diety DASH

I śniadanie: Pieczywo razowe z pastą z tofu i surowymi warzywami

Pasta: naturalne tofu + suszone pomidory + nasiona słonecznika + czosnek + oliwa z oliwek + pieprz czarny

Do podania: Pieczywo razowe, ulubione surowe warzywa np. słupki papryki i ogórka, kiełki

II śniadanie: Pudding chia z owocami, płatkami owsianymi i orzechami

Pudding: Jogurt naturalny skyr + nasiona chia

Maliny, borówki + płatki owsiane + orzechy włoskie

Obiad: Pieczony łosoś z warzywami + kaszą bulgur

Filet z łososia + oliwa z oliwek + pieprz cytrynowy

Gotowane brokuły + podduszona cukinia + marchew + czerwona papryka

Kasza bulgur + oliwki + nasiona słonecznika + natka pietruszki

Kolacja: Omlet ze szpinakiem + pieczywo z pastą z tofu

Omlet: jajka + oliwa z oliwek + szpinak + papryka + nasiona czarnuszki + pieprz + zioła prowansalskie

Pieczywo razowe + Pasta z tofu

Podsumowanie

Stosowanie diety DASH może wiązać się z wieloma korzyściami dla zdrowia. Jednak, aby uzyskać oczekiwany, prozdrowotny efekt, dieta powinna być prawidłowo zbilansowana. W celu m.in. nauki kompozycji posiłków i wyboru wartościowych produktów spożywczych, warto skorzystać z konsultacji dietetycznej. Centrum Medyczne Grapa Medica posiada w swojej ofercie konsultacje z dietetykiem, który specjalizuje się m.in. w zakresie profilaktyki i wspomagania leczenia chorób układu krążenia.

Współpraca z dietetykiem może przynieść realne korzyści w poprawie stanu zdrowia. Zadbaj o swoje serce już dziś – umów się na konsultację dietetyczną. Czekamy na Ciebie!

 

Piśmiennictwo

  1. Steinberg D. Bennett GG. Svetkey L.: The DASH Diet, 20 Years Later. 2017; 317(15):1529-1530.
  2. Williams B. Mancia G. Spiering W. et al.: Wytyczne ESC/ESH dotyczące postępowania w nadciśnieniu tętniczym (2018). Kardiol Pol. 2019; 77(2): 71-159, doi: 10.5603/KP.2019.0018.
  3. Nadciśnienie Tętnicze w Praktyce 2019, tom 5, nr 1, 1-98 (Zasady-postepowania-w-nadcisnieniu-tetniczym-Wytyczne-Polskiego-Towarzystwa-Nadcisnienia-Tetniczego-2019.
  4. Talerz zdrowego Żywienia [online] [dostęp: 20.09.2024]. Dostępny w: https:// ncez.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2022/06/Talerz-zdrowego-zywienia-i- -zalecenia.pdf
  5. Czapla M., Jankowski P.: Żywienie w chorobach serca. PZWL, Warszawa, 2022.

 

Autor:
Mgr Sylwia Pacyna-Szymańska
Dietetyk kliniczny

Zobacz także

10 najpopularniejszych mitów na temat jedzenia

10 najpopularniejszych mitów na temat jedzenia

To co jest najlepsze dla naszego zdrowia to prawidłowo zbilansowana dieta, która zawiera wszystkie grupy produktów spożywczych w odpowiednich proporcjach.

Czytaj więcej

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty medycznej

Choroby układu krążenia (ChUK) są główną przyczyną zgonów na świecie.

Wykonaj test, posłuchaj podcastu, zapisz się na bezpłatne badania laboratoryjne.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ