Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego
Edukacja zdrowotna dotycząca profilaktyki chorób układu krążenia, w tym zawałów serca, udarów mózgu.
„Wiedzieć więcej. Zacznij od siebie, podnieś swoją wiedzę i działaj prewencyjnie – by zmniejszyć ryzyko zachorowania”.
Około 10 milionów kobiet i mężczyzn w Polsce żyje z jakąś formą choroby serca lub układu krążenia, np. nadciśnieniem tętniczym. Ale jak rozpoznać oznaki potencjalnego problemu z sercem?
Podczas gdy ból w klatce piersiowej może natychmiast wywołać alarm, inne objawy choroby serca, takie jak bolesna szczęka lub spuchnięte kostki, mogą być mniej oczywiste. Oto grupa objawów, które mogą oznaczać, że nadszedł czas, aby udać się do lekarza. Każdy człowiek w dowolnym momencie swojego życia może odczuwać objawy z grupy omawianych poniżej, w żadnym wypadku nie należy ich lekceważyć, należy omówić je ze swoim lekarzem rodzinnym.
Ból w klatce piersiowej to klasyczny objaw zawału serca, ale skąd wiedzieć, czy ból w klatce piersiowej jest nagłym przypadkiem medycznym? Jeśli ból w klatce piersiowej nie ustępuje po kilku minutach odpoczynku i czujesz się bardzo źle, zadzwoń pod numer alarmowy pogotowia ratunkowego tel. 112 i wezwij karetkę tak szybko, jak to możliwe. Jeśli jest to zawał serca, ból ten może być odczuwany jako ciężkość, ucisk lub ucisk w klatce piersiowej. Ludzie często opisują go jako „nadepnięcie/ przygniecenia przez słonia” lub „ciasnotę w klatce piersiowej”. Jeśli odczuwasz ból lub ucisk w klatce piersiowej, który ustępuje po kilku minutach odpoczynku, możesz mieć dławicę piersiową. Dławica piersiowa to uczucie bólu lub dyskomfortu spowodowane zmniejszonym przepływem krwi do serca. Powinieneś udać się do lekarza jak najszybciej. Jeśli już zdiagnozowano u Ciebie chorobę niedokrwienną serca, a ból w klatce piersiowej nie ustępuje, wezwij karetkę pogotowia jak najszybciej.
Ból brzucha jak niestrawność, np. jako bolesne lub piekące uczucie w klatce piersiowej lub żołądku może być oznaką zawału serca lub związanego z nim problemu z sercem. Jednak odróżnienie bólu serca od niestrawności może być trudne. Dzieje się tak dlatego, że serce, żołądek i przełyk (przejście między ustami a żołądkiem) leżą tuż obok siebie. Jeśli nie masz pewności, który z nich powoduje ból brzucha, skontaktuje się z lekarzem w celu uzyskania porady.
Ból ramienia, szczęki lub pleców – jeśli masz zawał serca, ból może również rozprzestrzenić się na inne części ciała. Obejmuje to ramię, szczękę, szyję lub plecy. Bardziej prawdopodobne jest, że będzie to zawał serca, jeśli ból przechodzi w dół ramienia, zwłaszcza lewego ramienia lub do szyi. Jeśli nie zniknie, zadzwoń pod numer alarmowy i wezwij karetkę pogotowia jak najszybciej.
Opuchnięte kostki – opuchnięte kostki są powszechne i mają wiele przyczyn. Na przykład mogą być spowodowane przez tabletki, które przyjmujesz, takie jak leki na ciśnienie krwi. Nie oznacza to jednak, że należy je ignorować, zwłaszcza jeśli kostki stają się bardzo duże, ponieważ może to być markerem niewydolności serca. Oznacza to, że twoje serce może nie pompować krwi w organizmie tak dobrze, jak powinno, a płyn gromadzi się w kończynach dolnych. Tak więc, jeśli masz spuchnięte kostki, warto umówić się na wizytę u lekarza rodzinnego.
Ból nóg – uczucie chwytania, skurcze w łydkach podczas chodzenia jest markerem choroby tętnic obwodowych. Ból jest spowodowany tym, że nogi nie otrzymują wystarczającej ilości krwi. Najczęściej występuje u osób palących i cierpiących na cukrzycę. Jeśli zauważysz ten objaw, umów się na wizytę u lekarza rodzinnego.
Ekstremalne zmęczenie – uczucie zmęczenia przez cały czas może być objawem wielu schorzeń – w tym niewydolności serca. Ponieważ jednak przyczyn zmęczenia jest tak wiele, może być trudno stwierdzić to na pewno. Jeśli jesteś zmęczony i pracujesz przez długie godziny lub nie śpisz do późna, prawdopodobnie nie jest to twoje serce. Ale jeśli zaczniesz odczuwać skrajne zmęczenie, a Twój styl życia się nie zmienił, dobrym pomysłem jest rozmowa z lekarzem rodzinnym.
Kołatanie serca – nagłe uświadomienie sobie bicia własnego serca i poczucie, że przyspiesza i brakuje mu uderzeń, jest znane jako kołatanie serca. Są one zwykle nieszkodliwe i mogą być spowodowane stresem, kofeiną lub zmianami hormonalnymi. Jeśli jednak twoje serce bije bardzo szybko i skacze nieregularnie, to właśnie wtedy powinieneś udać się do swojego lekarza rodzinnego. Jeśli zauważysz to, a także doświadczysz utraty przytomności, zadzwoń pod numer alarmowy karetki pogotowia. Kołatanie serca może być również oznaką nieprawidłowego rytmu serca (arytmii), które może być spowodowane innymi chorobami podstawowymi. Jednym z najczęstszych arytmii jest migotanie przedsionków, które może zwiększać ryzyko udaru mózgu.
Kto może potrzebować badań krwi, aby określić ryzyko chorób serca?
Lekarz może zalecić badania krwi w celu określenia ryzyka chorób serca, takich jak choroba wieńcowa u osób które:
Wykrywając ryzyko chorób serca w badania cha laboratoryjnych krwi, lekarze zwracają szczególną uwagę na poziomy następujących parametrów krwi:
Autor:
Lek. Niemiec Grzegorz
Specjalista medycyny rodzinnej i dyplomowany lekarz medycyny estetycznej i przeciwstarzeniowej.
Zobacz także
Choroby układu krążenia (ChUK) zwane także chorobami sercowo-naczyniowymi są główną przyczyną zgonów na świecie.
Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty medycznej
Wykonaj test, posłuchaj podcastu, zapisz się na bezpłatne badania laboratoryjne.