FB
Instagram
Youtube

Pielęgnacja stopy cukrzycowej

Długotrwały podniesiony poziom cukru we krwi może spowodować uszkodzenie naczyń i nerwów w kończynach dolnych, co z kolei może stać się powodem różnych problemów na stopach. 

W celu uniknięcia zagrożeń i utrzymania ryzyka na jak najniższym poziomie, diabetycy powinni przestrzegać reguł właściwego postępowania, na które składają się:

1. Regularne kontrolowanie stóp

Kontrole stóp powinny odbywać się w gabinecie podologicznym. Doświadczony podolog zauważy pierwsze objawy np. Polineuropatii.

2. Ochrona przed skaleczeniami i urazami

Odpowiednio dobrane obuwie (które nie powoduje otarć i ucisków).

3. Właściwa pielęgnacja

Pielęgnacja stóp powinna odbywać się w gabinecie podologicznym. Samodzielne zbyt krótkie obcinanie paznokci bądź zbyt mocne ścieranie naskórka może powodować pojawianie się ran.

4. Dobór odpowiednich preparatów

Preparaty stosowane przez diabetyków powinny mieć oznaczenie o dostosowaniu produktu dla diabetyków. Tego typu preparaty mają odpowiednie składniki i odpowiednie stężenie.

5. Indywidualnie dobrane wkładki do butów

Zmiany w szkielecie stopy i wadliwe ustawienie powodują, że na niektóre miejsca działa silny ucisk i powstają przeciążenia. Te z kolei prowadzą do uszkodzenia tkanek, dlatego ważny jest dobór indywidualnych wkładek ortopedycznych.

6. Stała kontrola diabetologa

Pozostawanie pod stałą kontrolą diabetologa pozwoli na kontrolę wyników badań.

Zobacz także

Co zrobić, gdy eWUŚ wyświetli nas „na czerwono”

Co zrobić, gdy eWUŚ wyświetli nas „na czerwono”

Jeżeli wiesz, że posiadasz uprawnienia do korzystania ze świadczeń możesz złożyć pisemne oświadczenie o tym, że jesteś ubezpieczony. 

Czytaj więcej
E-recepta – czas i miejsce realizacji

E-recepta – czas i miejsce realizacji

Na podstawie jednej recepty na 365 dni, możesz odbierać leki raz w miesiącu, podając ten sam kod z recepty co miesiąc w tej samej aptece, lub odbierać je kwartalnie lub co pół roku.

Czytaj więcej

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty medycznej