Choroby układu krążenia są jedną z głównych przyczyn przedwczesnych zgonów w Polsce. Główne czynniki rozwoju ryzyka tych chorób są w dużej mierze modyfikowalne, zależne od m.in prowadzonego stylu życia. Chcąc zadbać o swoje serce należy zwrócić szczególną uwagę na stosowaną dietę, a także ilość ruchu w ciągu dnia. Nie bez znaczenia jest także poziom narażenia na stres, a także ilość i jakość snu.
Zarówno niedobór jak i nadmiar masy ciała stwarza ryzyko pogorszenia stanu zdrowia, z tego względu bardzo ważne jest, aby mieściła się w zakresie normy. Nadwaga i otyłość są jednym z głównych czynników rozwoju chorób zależnych od stylu życia, w tym chorób układu krążenia takich jak m.in. choroba niedokrwienna serca, miażdżyca czy zaburzenia lipidowe. Stopniowa redukcja masy ciała wpływa korzystnie na normalizację ciśnienia tętniczego krwi, wydolność serca, stan żył i tętnic.
Stowarzyszenie American Heart Assosation (AHA) zwraca szczególną uwagę na wpływ całościowego sposobu żywienia na zdrowie serca i układu krążenia. Eksperci podkreślają, że edukację w tym zakresie należy rozpocząć od najmłodszych lat i kontynuować każdego dnia. Zgodnie z wynikami wielu badań naukowych najbardziej zalecanym modelem żywienia jest dieta DASH oraz śródziemnomorska. Diety te opierają się w głównie na niskoprzetworzonych produktach spożywczych o wysokiej wartości odżywczej m.in. różnorodny warzywach i owocach, pełnoziarnistych produktach zbożowych.
Zalecane produkty białkowe to m.in. chudy drób, tłuste ryby, nasiona roślin strączkowych. Ważną rolę w diecie sobek dla serca odgrywaj orzechy, główne włoskie, a także dobrej jakości tłuszcze pochodzenia roślinnego głównie oliwa z oliwek. Produkty te są źródłem wielu prozdrowotnych składników (m.in. witamin, składników mineralnych, polifenoli), które chronią serce i układ krążenia.
W diecie dobrej dla serca zaleca się ograniczenie spożycia żywności:
Korzyści z regularnego podejmowania aktywności fizycznej to m.in:
WHO (ang. World Health Organization) zaleca osobom dorosłym podejmowanie aerobowej aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności w ilości co najmniej 150–300 minut tygodniowo lub 75–150 minut tygodniowo aerobowej aktywności fizycznej o dużej intensywności.
Warto podejmować taką aktywność fizyczną, która jest dla nas przyjemna, ponieważ zwiększa to szanse na jej utrzymanie. Każdy ruch jest ważny, ten zaplanowany (zajęcia zorganizowane, basen, gry zespołowe), jak i ten spontaniczny (spacer, prace porządkowe, sprzątanie, a nawet mycie okien :-)).
Sen powinien zapewnić nam wypoczynek, regenerację po całym dniu pracy. Zarówno zbyt mała jak i duża ilość snu może wpływać negatywnie na stan zdrowia m.in. przyczynić się do zwiększonego ryzyka rozwoju nadwagi i otyłości, a także chorób serca i układu krążenia. Optymalna ilość snu znajduje się w przedziale 7-9 godzin.
Bardzo ważne jest, aby zadbać o odpowiednią higienę snu. W tym celu warto:
Rezygnacja z palenia tytoniu oraz sięgania po alkohol to bardzo ważne kroki w stronę profilaktyki chorób układu krążenia. Nie ma bezpiecznej “terapeutycznej” dawki alkoholu. Panujące powszechnie powiedzenie, że konsumpcja np. wina jest korzystna dla zdrowia serca, jest błędne. Każdy alkohol wpływa niekorzystnie na wydolność organizmu, nadużywany może powodować m.in. wzrost stężenia trójglicerydów, a także parametry ciśnienia tętniczego krwi.
Stres towarzyszy nam przez większość życia, jest jego nieodłącznym elementem. Warto jednak pracować nad zmniejszeniem jego wpływu. Techniki relaksacji czy praktyka uważności to działanie, które można podejmować we własnym zakresie każdego dnia. Jeśli jednak czujesz, że nie radzisz sobie ze stresem, towarzyszy Ci lęk, masz spadek samopoczucia warto, abyś skorzystał ze specjalistycznej konsultacji psychologicznej.
Regularne monitorowanie stanu zdrowia jest istotnym elementem profilaktyki. Warto w każdym roku wykonać podstawowe badania profilaktyczne takie jak:
Dodatkowo bardzo ważne jest regularne monitorowanie ciśnienia tętniczego krwi. W przypadku występowania chorób układu krążenia w najbliższej rodzinie, szczególnie należy dbać o profilaktykę i systematycznie wykonywać badania przesiewowe.
Prowadzony styl życia w znacznym stopniu wpływa na zdrowie serca i układu krążenia. Warto każdego dnia dbać o swoją dietę, poziom aktywności fizycznej, sen oraz podejmować inne istotne działania profilaktyczne. W centrum medycznym Grapa Medica możesz skorzystać ze specjalistycznych konsultacji – zarówno lekarskich jak i dietetycznych. Powierz swoje zdrowie w ręce doświadczonych specjalistów i zapisz się na konsultacje.
mgr Sylwia Pacyna-Szymańska
Piśmiennictwo:
Zobacz także
Nie oszukujmy się, że gdy atmosfera w domu staje się napięta, a rodzice są w konflikcie, dzieci tego nie zauważą.
O ile umiejętność rozumienia jest wrodzona, rozpoznawanie i zarządzanie emocjami już nie. Czasem ich siła jest tak duża, że przekracza możliwości dziecięcego mózgu.
Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty medycznej
We wrześniu zapraszamy na konsultacje do lekarzy medycyny estetycznej i przeciwstarzeniowej ze zniżką -50%!