FB
Instagram
Youtube
TikTok
AED

Zaplanuj Zdrową Podróż – szczepienia dla podróżujących

Rozmowa ze specjalistą medycyny rodzinnej i medycyny podróży dr Piotrem Daszkiewiczem

CM: Panie Doktorze zbliża się lato, powoli planujemy wakacje i pojawią się też spontaniczne wyjazdy. Jak możemy się do nich przygotować?

Dr: Niezależnie od kierunku, w jaki zamierzamy się udać podczas wakacji, warto zaplanować konsultacje z lekarzem na co najmniej 6-8 tygodni przed wyjazdem. Podczas wizyty zweryfikujemy status przeprowadzonych szczepień, omówimy podstawowe zasady profilaktyki biegunki podróżnych oraz ochrony przed ugryzieniami owadów, by czuć się bezpiecznie w podróży.
Gdy kierunek podróży będzie już dokładnie znany – zajmiemy się profilaktyką dedykowaną wymarzonej destynacji.

CM: Jak przygotować się do wizyty u lekarza medycyny podróży? Jakie informacje powinnam posiadać?

Dr:  Najważniejsze informacje to:

  • gdzie i kiedy jedziemy
  • dokładny plan podróży rejonów które chcemy odwiedzić
  • jaki charakter ma podróż? Czy organizowana jest przez biuro podróży czy we własnym zakresie
  • pełną dokumentację odbytych szczepień
  • czy przeszliśmy jakąś chorobę zakaźną
  • inną dokumentację medyczną na temat chorób przewlekłych

CM: Dlaczego przed szczepieniem muszę wypełnić kwestionariusz?

Dr:   Kwestionariusz przed szczepieniem lub innymi procedurami medycznymi pomaga lekarzom zrozumieć ogólny stan zdrowia, historię medyczną i dowiedzieć się czy istnieją potencjalne przeciwwskazania do szczepienia. To ważne, aby zapewnić, że w tym przypadku przeprowadzone szczepienie będzie bezpieczne i skuteczne.

CM: Czy podczas jednej wizyty możemy zaszczepić się 2-3 preparatami?

Dr:  Tak, naturalnie jest to bezpieczne, aby podczas jednej wizyty przyjąć kilka szczepień dla większości dostępnych produktów. Zgodnie z wynikami badań poziom wytwarzanej odporności jest równie wysoki, jak przy szczepieniu pojedynczymi preparatami.

CM: Czy mogę być zaszczepiony własną szczepionką którą kupię w aptece?

Dr:  Ze względu na wymogi prawidłowego transportowania i przechowywania szczepionek z zachowaniem tzw. „łańcucha chłodniczego”, Pacjent szczepiony jest wyłącznie szczepionkami zakupionymi w CM Grapa Medica.

CM: Kiedy należy przełożyć wizytę u lekarza medycyny podróży?

Dr:  Warto to zrobić, gdy jesteśmy przeziębieni lub nastąpiło zaostrzenie chorób przewlekłych. Jeśli jesteśmy pod stałą opieką poradni specjalistycznej zaleca się uzyskać informację o aktualnym stopniu choroby oraz zadbać o zapas leków.

CM: Czy wyjeżdżając muszę mieć ze sobą żółtą książeczkę szczepień?

Dr:  Wymóg posiadania żółtej książeczki z wpisem o szczepieniach obowiązkowych obowiązuje w kilku sytuacjach: przeciw żółtej gorączce występuje w kilku krajach Afryki, a także przeciwko meningokokom dla podróżnych udających się do Arabii Saudyjskiej do Mekki.

Warto zabezpieczyć dodatkowo książeczkę szczepień w formie zdjęcia stron z wykonanymi szczepieniami przesłanych np. na własny adres mailowy, aby możliwe było sprawdzenie przyjętych szczepień w sytuacji gdy książeczka zaginie lub ulegnie zamoknięciu podczas podróży.

CM: Jakie leki warto ze sobą zabrać w podróż?

Dr:  Podróżując musimy posiadać zapas leków stosowanych przez nas przewlekle. Dobrze posiadać kilka tabletek więcej na wypadek przedłużonego pobytu lub zagubienia części leku. Ponadto warto mieć przy sobie podstawowe farmaceutyki takie jak leki przeciwbólowe (np. paracetamol), leki przeciwhistaminowe (np. loratadyna na alergie), leki przeciwwymiotne (np. dimenhydrynat na chorobę lokomocyjną), leki przeciwbiegunkowe (np. loperamid) z elektrolitami i probiotykami,  oraz środki przeciw oparzeniom słonecznym i repelenty na insekty, czy środki do miejscowego odkażania ran i skaleczeń.  Dodatkowo, jeśli podróżujesz do obszarów endemicznych, miej przy sobie leki przeciwmalaryczne lub antybiotyki zalecone przez lekarza.

CM: Medycyna podróży to nie tylko tropikalne kraje i choroby charakterystyczne dla dalekich rejonów, to także szczepienia zapobiegawcze jak żółtaczka, wścieklizna, HPV.

Dr:  Dokładnie. Należy pamiętać o dwóch kwestiach. Po pierwsze warto ustalić aktualny stan uodpornienia na podstawowe – rutynowe szczepienia jak błonica tężec krztusiec. Skaleczenia i zranienia zanieczyszczone ziemią z przetrwalnikami tężca mogą przytrafić się nam również podczas wypoczynku w Polsce czy prac ogrodowo-warsztatowych. Ilość przypadków krztuśca – również w powiecie Piaseczyńskim – narasta. Z tego względu warto więc rozważyć regularne szczepienia przypominające. Istotny jest również sposób w jaki podróżujemy oraz aktywności i zachowania jakich podejmujemy się w trakcie wakacji.

Po drugie nawet jeśli my nie podróżujemy to choroby niestety przybywają do nas. Obserwujemy zwiększoną ilość zachorowań na wściekliznę wśród zwierząt, zapalenie wątroby typu A. Pojawiają się też doniesienia o przypadkach Dengi w krajach basenu morza Śródziemnego czy wirusie zachodniego Nilu w krajach z naszym sąsiadujących.

Więcej informacji TUTAJ.

Zobacz także

Zadbaj o swoje zdrowie z pomocą dietetyka

Zadbaj o swoje zdrowie z pomocą dietetyka

Prowadzony styl życia w znacznym stopniu wpływa na stan naszego zdrowia i samopoczucie. Spożywając każdego dnia posiłki o wysokiej wartości odżywczej, regularnie podejmując aktywność fizyczną, a także dbając o higienę snu, istotnie przyczyniamy się do zmniejszenia ryzyka rozwoju wielu chorób m.in cukrzycy, otyłości czy chorób serca. Potrzebujesz pomocy w zmianie stylu życia na zdrowszy? Nie […]

Czytaj więcej
AED w CM Grapa Medica

AED w CM Grapa Medica

W trosce o bezpieczeństwo Pacjentów i własne, zespół CM Grapa Medica w ostatnim czasie uczestniczył w szkoleniu z reanimacji, w tym z zastosowaniem defibrylatora AED.

Czytaj więcej

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty medycznej

Medycyna podróży

Konsultacje, szczepienia dorosłych i dzieci w CM Grapa Medica.

POZNAJ SZCZEGÓŁY

Program Profilaktyka 40 plus

BEZPŁATNE badania dla osób powyżej 40 roku życia.

POZNAJ SZCZEGÓŁY