W celu utrzymania prawidłowego stężenia glukozy i insuliny we krwi należy zadbać, aby spożywane na co dzień posiłki bazowały na produktach o niskim indeksie glikemicznym oraz były przygotowane z wykorzystaniem zalecanych metod obróbki termicznej. W posiłkach należy uwzględnić jak największy udział surowych warzyw (ewentualnie po obróbce termicznej al dente), najlepiej, aby stanowiły podstawę.
W każdym posiłku powinno znajdować się źródło białka, błonnika pokarmowego oraz dobrej jakości tłuszczów pochodzenia roślinnego. Należy wybierać produkty zbożowe pełnoziarniste – te wymagające obróbki zaleca się, aby gotować al dente. Bardzo ważne jest, aby ograniczać do minimum dodatek cukrów prostych do posiłków.
Omlet ze szpinakiem, cukinią i kiełkami, kanapka z mozzarellą i warzywami
Składniki na 1 porcję:
Omlet:
Kanapki:
Sposób przygotowania: Warzywa na omlet umyć i osuszyć. Cukinię pokroić w cienkie plastry. W miseczce roztrzepać jajka z dodatkiem przypraw. Patelnię rozgrzać i skropić oliwą, ułożyć plasterki cukinii. Na wierzch wylać masę jajeczną i porwane liście szpinaku. Omlet dusić pod przykryciem do ścięcia się białek. Pomidora umyć i pokroić w plastry. Na pieczywo nałożyć ser, pomidory i kiełki, polać oliwą. Omlet podać z kanapkami.
Wartość odżywcza 1 porcji:
Energia: 576 kcal
Białko: 32 g
Tłuszcze: 33 g
Węglowodany: 40 g
To ważne: Warzywa powinny stanowić podstawę każdego głównego posiłku. Warto wybierać różnorodne, poza sezonem należy pamiętać o warzywach korzeniowych, kiszonkach, a także mrożonych.
Wegańskie kaszotto z czerwoną fasolą
Składniki na 3 porcje:
Sposób przygotowania: Warzywa i pieczarki umyć i osuszyć. Marchew obrać ze skórki i zetrzeć na tarce. Cukinię i paprykę pokroić w kostkę, a pieczarki w cienkie paski. Natkę pietruszki drobno posiekać. Na oliwie krótko podsmażyć warzywa, dodać passatę i dusić do miękkości. Pod koniec gotowania dodać fasolę. Kaszę ugotować według instrukcji na opakowaniu. Do garnka z warzywami dodać ugotowaną kaszę i słonecznik. Doprawić. Na półmisek wyłożyć kaszotto i posypać natką pietruszki.
Wartość odżywcza 1 porcji:
Energia: 510 kcal
Białko: 20 g
Tłuszcze: 18,6 g
Węglowodany: 64 g
To ważne: Wybieraj przede wszystkim gruboziarniste rodzaje kasz m.in. jęczmienną pęczak, gryczaną lub bulgur. Kasze te są bogate w błonnik pokarmowy, który wydłuża uczucie sytości oraz wpływa korzystnie na glikemie po posiłkową. W tym daniu zamiast kaszy można wykorzystać makaron razowy, brązowy ryż lub komosę ryżową.
Zielona sałatka makaronowa z pieczonym kurczakiem, borówkami i dressingiem
Składniki na 1 porcję:
Dressing:
Sposób przygotowania: Filet z kurczaka natrzeć ziołami i oliwą, upiec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni, czas pieczenia to ok.15 minut. Upieczonego kurczaka pokroić w paski. Makaron ugotować al dente i przestudzić. Warzywa i borówki umyć i osuszyć. Ogórka pokroić w kostkę. Orzechy włoskie posiekać. Składniki na dressing wymieszać. Do miski nałożyć zielonolistne warzywa, makaron, ogórki i kurczaka. Całość polać dressingiem, posypać borówkami i orzechami.
Wartość odżywcza 1 porcji:
Energia: 486 kcal
Białko: 42 g
Tłuszcze: 51 g
Węglowodany: 31 g
To ważne: Owoce nie są zakazane w diecie osób z cukrzycą czy innymi zaburzeniami gospodarki węglowodanowej (np. w insulinooporności). Warto jednak kontrolować ich ilość w diecie i wybierać głównie owoce surowe, nieprzejrzałe, o niskim indeksie glikemicznym. Głównie polecane są owoce jagodowe. Warto łączyć owoce w posiłku z produktami, które dostarczają białko i/lub tłuszcz, ponieważ wpływa to korzystnie na glikemię poposiłkową – zapobiega szybkiemu wzrostowi glukozy oraz insuliny we krwi.
Autor:
Mgr Sylwia Pacyna-Szymańska
Dietetyk kliniczny
Zobacz także
W posiłkach dobrych dla serca i układu krążenia należy uwzględnić składniki takie jak m.in.: potas, wapń, magnez, kwasy tłuszczowe omega 3, polifenole, błonnik pokarmowy, beta-karoten.
Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty medycznej
Wykonaj test, posłuchaj podcastu, zapisz się na bezpłatne badania laboratoryjne.