FB
Instagram
Youtube

ABCDE znamion – rozmowa z dermatologiem

Rozmowa z dr n. med. Małgorzatą Głowacką dermatologiem, alergologiem, która konsultuje Pacjentów w Centrum Medycznym Grapa Medica w Konstancinie-Jeziornie.

Pani doktor, wiemy, że znamiona należy obserwować, ale kiedy to robić i jak?

Jesień i zima to doskonały czas na zbadanie znamion barwnikowych u dermatologa metodą diagnostyki dermatoskopowej. Polega ona na badaniu powierzchni skóry w dziesięciokrotnym powiększeniu z użyciem ręcznego dermatoskopu. Na takiej konsultacji dowiecie się Państwo także jak samemu prawidłowo obserwować i oceniać znamiona i jak stosować ochronę przeciwsłoneczną, co zmniejsza ryzyko zachorowania na czerniaka. Odpowiednia profilaktyka jest najważniejsza, bowiem około 90% przypadków raka skóry – czerniaka – można wyleczyć jeżeli są wcześnie wykryte.

Kto jest najbardziej narażony na zachorowanie na nowotwór skóry?

Ryzyko zachorowania dotyczy szczególnie osób z przypadkami raka skóry w rodzinie, jasną karnacją, często korzystających z solarium czy mających, szczególnie w dzieciństwie, epizody oparzeń słonecznych. Czerniak może się pojawić u każdego. Może powstać na skórze zarówno wcześniej niezmienionej, jak i w zakresie istniejących znamion skórnych. Kiedy rozwija się w obrębie istniejących już znamion, podejrzana zmiana nazywana jest „brzydkim kaczątkiem”, bowiem różni się od pozostałych. Charakterystyczny dla czerniaka jest jego szybki rozwój i oporność na leczenie, w ciągu ostatnich lat obserwuje się stały wzrost zachorowalności, dlatego tak ważne jest wykrycie choroby na wczesnym etapie zaawansowania.

Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na czerniaka?

Prewencja zachorowania na czerniaka polega przede wszystkich na ochronie skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV. Należy również samemu systematycznie oglądać swoją skórę, obserwować zmiany. Sami możemy stosować system ABCDE, czyli oceniać znamiona pod kątem: A. asymetrii (czy zmiana jest owalna i symetryczna czy asymetryczna, B. brzegu (czy ma regularne czy nie regularne brzegi), C. koloru (czy kolor jest jednolity, czy niejednolity), D. rozmiaru (czy zmiana jest niewielka, poniżej 5 mm, czy większa), E. ewolucji (czy zmienia się w czasie, rośnie, zmienia barwę). Każdą niepokojącą zmianę należy jednak skonsultować z lekarzem.

Kryteria oceny znamion. Metoda ABCDE

Dziękuję Pani Doktor za rozmowę i gorąco namawiam wszystkich do badań.  

Zobacz także

Pielęgnacja stopy cukrzycowej

Pielęgnacja stopy cukrzycowej

W celu uniknięcia zagrożeń i utrzymania ryzyka na jak najniższym poziomie, diabetycy powinni przestrzegać reguł właściwej pielęgnacji stóp.

Czytaj więcej
Co zrobić, gdy eWUŚ wyświetli nas „na czerwono”

Co zrobić, gdy eWUŚ wyświetli nas „na czerwono”

Jeżeli wiesz, że posiadasz uprawnienia do korzystania ze świadczeń możesz złożyć pisemne oświadczenie o tym, że jesteś ubezpieczony. 

Czytaj więcej

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty medycznej