FB
Instagram
Youtube
TikTok
AED

Zadbaj o swoje zdrowie z pomocą dietetyka

Prowadzony styl życia w znacznym stopniu wpływa na stan naszego zdrowia i samopoczucie. Spożywając każdego dnia posiłki o wysokiej wartości odżywczej, regularnie podejmując aktywność fizyczną, a także dbając o higienę snu, istotnie przyczyniamy się do zmniejszenia ryzyka rozwoju wielu chorób m.in cukrzycy, otyłości czy chorób serca. Potrzebujesz pomocy w zmianie stylu życia na zdrowszy? Nie wiesz od czego zacząć? Skorzystaj z konsultacji dietetycznej w Grapa Medica i dowiedz się, co i jak warto zmienić, aby poprawić swój stan zdrowia i zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób w przyszłości.

Zmiana nawyków żywieniowych to podstawa

Chcąc zadbać o swoje zdrowie, w tym m.in. zredukować masę ciała oraz długoterminowo utrzymać ją na odpowiednim poziomie, warto na stałe zmienić swoje nawyki żywieniowe na zdrowsze. Na początku warto przeanalizować swoje dotychczasowe zachowania żywieniowe, zwrócić uwagę, które są korzystne dla zdrowia, a nad którymi należy popracować. Ważne jest ustalenie priorytetów, ponieważ chęć zmiany wielu nawyków jednocześnie jest trudna i często niemożliwa do osiągnięcia, co może wpłynąć negatywnie na motywację do działania.  Bardzo istotne jest przeanalizowanie swojej aktualnej sytuacji – możliwości czasowych, ekonomicznych, poziomu motywacji oraz stanu zdrowia. Te wszystkie czynniki należy uwzględnić przy planowaniu zmiany. W tym celu warto skonsultować się z doświadczanym dietetykiem, który pomoże w ułożeniu najlepszego planu działania oraz będzie wsparciem na każdym etapie zmiany.

Co zyskasz zamieniając swój styl życia na zdrowszy?

Zmiana nawyków żywieniowych jest istotnym elementem profilaktyki i wspomagania leczenia wielu chorób zależnych od stylu życia. Często głównym motywatorem do wprowadzania zmian jest chęć zmniejszenia masy ciała. Warto pamiętać jednak, że redukcja nadmiernych kilogramów jest jednym z wielu pozytywnych efektów, które można uzyskać zmieniając swoje nawyki żywieniowe. Zdrowa dieta może wspomóc pracę serca i układ krążenia, a także uzyskanie i utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi oraz parametrów lipidowych. Regularne spożywanie pełnowartościowych posiłków wpływa korzystnie na pracę jelit, kondycję skóry, a także na pamięć i koncentrację. Dzięki zdrowej diecie zyskujemy więcej energii i możemy wpłynąć na poprawę samopoczucia.

Jak wygląda pierwsza konsultacja z dietetykiem w Grapa Medica?

Na pierwszym spotkaniu dietetyk przeprowadzi szczegółowy wywiad zdrowotny i żywieniowy. Informacje na temat aktualnego stanu zdrowia, w tym omówienie występujących chorób i zaburzeń, umożliwia indywidualne dostosowanie zaleceń żywieniowych.

Co warto zabrać ze sobą na pierwszą wizytę?

  • dzienniczek żywieniowy, uwzględniający liczbę i skład posiłków, a także możliwie występujące dolegliwości przed i po jedzeniu,
  • aktualne wyniki badań laboratoryjnych takich jak morfologia, stężenie glukozy na czczo, lipidogram, hormony tarczycy i innych w zależności od występujących chorób,
  • listę przyjmowanych leków i suplementów diety.

Pierwsze 60 minutowe spotkanie to czas na dokładne omówienie prowadzonego stylu życia:

  • stosowanej diety oraz jej wpływu na aktualny stan zdrowia,
  • aktywności fizycznej – intensywności i częstotliwości,
  • higieny snu,
  • narażenia na stres.

Informacje na temat aktualnych nawyków żywieniowych, sytuacji zdrowotnej, możliwości czasowych i ekonomicznych, umożliwią ustalenie realnego celu i zakresu współpracy.

Podstawą konsultacji dietetycznej w Grapa Medica jest edukacja żywieniowa w zakresie kompozycji wartościowych posiłków dostosowanych do potrzeb i aktualnego stanu zdrowia pacjenta. Podczas wizyty dietetyk przekazuje zalecenia zgodne z aktualnym stanem wiedzy, kierując się najnowszymi rekomendacjami żywieniowymi. Każde zalecenia są dokładnie tłumaczone, przekazywane prostym i przystępnym językiem. W trakcie konsultacji omawiane są także najczęstsze błędne przekonania na temat diety, które negatywnie wpływają na relacje z jedzeniem i mogą utrudniać stosowanie zaleceń żywieniowych i wprowadzanie zmian na stałe. Każde spotkanie ze specjalistą prowadzone jest w komfortowej atmosferze, bez negatywnego oceniania dotychczasowej diety i narzucania restrykcji żywieniowych. Po zakończeniu wizyty pacjent otrzymuje podsumowanie rozmowy, najważniejsze zalecenia, a także materiały edukacyjne do samodzielnej pracy.

Konsultacja kontrolna, która trwa do 30 minut, to czas na omawianie pojawiających się trudności i wspólne szukanie odpowiednich rozwiązań. Podczas kontroli prowadzona jest dalsza edukacja żywieniowa, przekazywane są dodatkowe wskazówki żywieniowe oraz, jeśli zaistnieje taka potrzeba, dodatkowe praktyczne materiały.

Czy ścisłe stosowanie ułożonego jadłospisu jest konieczne?

Jadłospis może być pomocnym narzędziem w zmianie nawyków żywieniowych, jednak nie zawsze jest konieczny. Edukacja żywieniowa w oparciu o m.in. Talerz Zdrowego Żywienia, umożliwia samodzielną kompozycje pełnowartościowych posiłków bez narzucania konkretnego menu. Konsultacje dietetyczne w Grapa Medica nie zakładają układania jadłospisów. Podczas wizyty w placówce dietetyk dokładnie omówi rekomendowany schemat kompozycji posiłków, przedstawi wskazówki którymi warto kierować się podczas zakupów spożywczych, a także sposoby na szybkie przygotowywanie smacznych i zdrowych posiłków.

Z konsultacji dietetycznej w Grapa Medica mogą skorzystać wszystkie osoby, które chcą m.in. zmienić nawyki żywieniowe i poprawić swój stan zdrowia, zredukować lub zwiększyć masę ciała, a także nauczyć się komponować pełnowartościowe posiłki. Konsultacje nie obejmują terapii zaburzeń odżywiania. Dzieci i młodzież do 18- stego roku życia mogą skorzystać z porady dietetycznej pod warunkiem obecności pełnoletniego rodzica lub opiekuna.

 

Autor:
mgr Sylwia Pacyna-Szymańska
Dietetyk kliniczny, psychodietetyk

 

Piśmiennictwo:

  1. Miller W. R., Rollnick R.: Dialog motywujący. Jak pomóc ludziom w zmianie. Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2014, 225-244.
  2. Bondyra-Wiśniewska B., Pawluk I., Kaczorek M., Pacyna S., Nagel P., Wedziuk A., Wolnicka K.: Talerz Zdrowego Żywienia [online]. Warszawa: Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej NIZP PZH – Państwowy Instytut Badawczy; 2021. [dostęp: 09.06.2024] Dostępny w: https://ncez.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2021/11/e-book-Talerz-Zdrowego-Zywienia.pdf
  3. Prochaska J.O., Norcross J.C. i DiClemente C.O.: Zmiana na dobre. Rewolucyjny program zmiany, który pomoże Ci przezwyciężyć złe nawyki. Instytut Amity, 2008

Zobacz także

AED w CM Grapa Medica

AED w CM Grapa Medica

W trosce o bezpieczeństwo Pacjentów i własne, zespół CM Grapa Medica w ostatnim czasie uczestniczył w szkoleniu z reanimacji, w tym z zastosowaniem defibrylatora AED.

Czytaj więcej
Wizyty adaptacyjne

Wizyty adaptacyjne

Zapraszamy na wizytę adaptacyjną podopiecznych żłobków, przedszkoli i uczniów klas 1-3.

Czytaj więcej

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty medycznej

Medycyna podróży

Konsultacje, szczepienia dorosłych i dzieci w CM Grapa Medica.

POZNAJ SZCZEGÓŁY

Program Profilaktyka 40 plus

BEZPŁATNE badania dla osób powyżej 40 roku życia.

POZNAJ SZCZEGÓŁY